W partnerstwie z 36 gminami z terenu województwa lubelskiego. realizujemy projekt „Polityka Senioralna EFS+” Projekt realizowany jest w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Działania 8.5 Usługi społeczne Priorytetu VIII Zwiększenie Spójności Społecznej Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027.
Projekt skierowany jest do seniorów, tj. osób w wieku 65 lat i więcej – w tym osób z niepełnosprawnościami oraz osób wymagające wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, a także do opiekunów faktycznych osób w wieku 65 lat i więcej z województwa lubelskiego.
Adresatami projektu jest także kadra bezpośrednio świadcząca usługi na rzecz seniorów, w społeczności lokalnej.
Całkowity koszt projektu: 27 268 186, 00 PLN
Okres realizacji projektu: 1 września 2023 r. – 31 grudnia 2025 r.
Głównym celem projektu jest poprawa dostępu do usług społecznych i zdrowotnych dla 6986 seniorów w wieku 65 lat i więcej, w szczególności dla osób w niekorzystnej sytuacji oraz dla ich opiekunów z 36 gmin z terenu województwa lubelskiego.
Cele szczegółowe projektu to:
- zwiększanie równego i szybkiego dostępu do dobrej jakości, trwałych i przystępnych cenowo usług, w tym usług, które wspierają dostęp do opieki skoncentrowanej na osobie, w tym opieki zdrowotnej
- modernizacja systemów ochrony socjalnej, w tym wspieranie dostępu do ochrony socjalnej, ze szczególnym uwzględnieniem osób w wieku 65 lat i więcej znajdujących się w niekorzystnej sytuacji
- poprawa dostępności, w tym dla OzN, skuteczności i odporności systemów ochrony zdrowia i usług opieki długoterminowej.
24 czerwca 2025 r. w Lublinie przy ul. Długiej 5 odbyło się ostatnie szkolenie z Pierwszej Pomocy Przedmedycznej dla osób z gminy Sitno, Urzędów i Łuków. Szkolenie prowadzone było przez firmę PHU Mirosław Mistrzak.
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie przeszkolił 185 osób, które będą świadczyć usługi opiekuńcze, asystenckie i sąsiedzkie.
W najbliższych miesiącach planowane są szkolenia dla 283 osób - opiekunów faktycznych, którzy na co dzień zajmują się osobami starszymi. Szkolenie w wymiarze 16 h (2 dni szkoleniowe) zawiera treści merytoryczne dotyczące udzielania pierwszej pomocy i psychologicznych aspektów opieki nad osobami wieku starczego narażonych na choroby takie jak otępienie starcze, choroba Alzheimera, udar mózgu czy choroba Parkinsona.
#FunduszeEuropejskie #FunduszeUE