Przemoc domowa jest to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie, wykorzystujące przewagę fizyczną, psychiczną lub ekonomiczną, naruszające prawa i dobra osoby doznającej przemocy domowej w szczególności:
- narażające tę osobę na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia lub mienia,
- naruszające jej godność, nietykalność cielesną lub wolność, w tym seksualną,
- powodujące szkody na jej zdrowiu fizycznym lub psychicznym, wywołując u tej osoby cierpienie i krzywdę,
- ograniczające lub pozbawiające tę osobę dostępu do środków finansowych lub możliwości podjęcia pracy lub uzyskania samodzielności finansowej,
- istotnie naruszające prywatność tej osoby lub wzbudzające u niej poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia, w tym podejmowane za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
W przypadku podejrzenia występowania przemocy domowej uruchomiona zostaje procedura "Niebieskie Karty". Obejmuje ona ogół czynności realizowanych przez służby w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy domowej.
Dokumentem wszczynającym procedurę ,"Niebieskie Karty" jest formularz "Niebieska Karta - A", wypełniany przez przedstawiciela jednego z podmiotów: jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, Policji, oświaty i ochrony zdrowia.
Wszczęcie procedury może odbyć się w różnych okolicznościach, np. podczas interwencji patrolu policyjnego w domu, w Ośrodku Pomocy Społecznej, podczas wizyty pracownika socjalnego w środowisku, czy w szkole, do której uczęszcza dziecko.
Z procedurą "Niebieskie Karty" związana jest działalność Zespołu Interdyscyplinarnego oraz grup diagnostyczno-pomocowych.
Zespół Interdyscyplinarny to grupa specjalistów z różnych dziedzin, współpracujących ze sobą w celu budowania lokalnego systemu wsparcia dla rodziny/osób zgodnie z zapisami ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej.
Grupa Diagnostyczno-Pomocowa to specjaliści bezpośrednio pracujący z osobami doznającymi przemocy domowej oraz osobami stosującymi przemoc domową. Zadaniem grupy jest opracowanie i realizacja planu pomocy. Każdorazowo w skład grup diagnostyczno-pomocowej wchodzą pracownik socjalny i funcjonariusz Policji.