Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Modliborzycach

AKTUALNOŚCI:

Program Korekcyjno - Edukacyjny jako ważna część systemu Przeciwdziałania Przemocy Domowej

Utworzono dnia 21.03.2025

Program Korekcyjno - Edukacyjny jako ważna część systemu Przeciwdziałania Przemocy Domowej

 

Zjawisko przemocy domowej jest zjawiskiem bardzo powszechnym. Dotyka osoby bez względu na wiek, płeć, wykształcenie, stan zdrowia czy status społeczny.

Definicja prawna zjawiska przemocy domowej została zawarta w art. 2 ust. 1 pkt 1) ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej (t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 1673), która stanowi, że jest to „jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie, wykorzystujące przewagę fizyczną, psychiczną lub ekonomiczną, naruszające prawa lub dobra osobiste osoby doznającej przemocy domowej, w szczególności:
a) narażające tę osobę na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia lub mienia,
b) naruszające jej godność, nietykalność cielesną lub wolność, w tym seksualną,
c) powodujące szkody na jej zdrowiu fizycznym lub psychicznym, wywołujące u tej osoby cierpienie lub krzywdę,
d) ograniczające lub pozbawiające tę osobę dostępu do środków finansowych lub możliwości podjęcia pracy lub uzyskania samodzielności finansowej,
e) istotnie naruszające prywatność tej osoby lub wzbudzające u niej poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia, w tym podejmowane za pomocą środków komunikacji  elektronicznej.”

Program korekcyjno – edukacyjny jest formą oddziaływania na osoby stosujące przemoc w celu nauczenia ich samokontroli, kształtowania u nich postawy partnerstwa i szacunku wobec bliskich oraz odpowiedzialności za popełnione czyny przemocowe.

czytaj dalej... na temat: Program Korekcyjno - Edukacyjny jako ważna część systemu Przeciwdziałania Przemocy Domowej

PRZEMOC W RODZINIE z PROBLEMEM ALKOHOLOWYM

Utworzono dnia 06.12.2023

 Podczas wieloletniej pracy zawodowej wielokrotnie spotykałam się, i wciąż spotykam, z problemem nadużywania alkoholu i przemocą w rodzinie. Wielokrotnie też słyszałam od osób doświadczających przemocy domowej, że „głównym problemem jest alkohol”,  „gdy nie pije jest zupełnie innym człowiekiem”, „pije pod sklepem, koledzy go namawiają”, w ten sposób osoby krzywdzone próbują tłumaczyć agresywne zachowania swoich  bliskich. Głównie kobiety alkoholem tłumaczą agresję swoich mężów. Dodam, że  sprawcy również wskazują alkohol jako  przyczynę swojej agresji, „trochę wypiłem i straciłem panowanie” mówią.

Zarówno osobom krzywdzonym jak też osobom stosującym przemoc łatwiej jest uznać,  że to nie oni są winni,  że za krzywdzenie bliskich odpowiadają jakieś zewnętrzne okoliczności, np. alkohol, koledzy…,niż przyznać, że za przemoc  odpowiedzialna jest dana osoba.

czytaj dalej... na temat: PRZEMOC W RODZINIE z PROBLEMEM ALKOHOLOWYM

Zagrożenia współczesnej rodziny

Utworzono dnia 08.03.2023

Każda rodzina boryka się z problemami dnia codziennego, które trzeba pokonywać. Rodziny, które nie potrafią wypełniać należycie swych funkcji, nazywamy rodzinami dysfunkcjonalnymi.

 

Czynniki zagrażające rodzinie.

Bezrobocie i ubożenie społeczeństwa. Dobra materialne niestety mają znaczący wpływ na ocenę funkcjonowania podstawowej jednostki społecznej, postaw rodzicielskich
i poczucia szczęścia. Markowe ubrania, wysokiej klasy sprzęt, drogie modne gadżety itp. Mniej zamożna młodzież, często zazdrości swoim „bogatym” kolegom, co w konsekwencji może prowadzić do pretensji do swoich rodziców o ich „słaby” stan posiadania. Bezrobocie
w niektórych przypadkach zniechęca młodzież do nauki i zdobywania zawodu. Wielu z nich uważa, iż studia czy szkoły zawodowe są zbędne, skoro i tak nie ma pracy.

czytaj dalej... na temat: Zagrożenia współczesnej rodziny

"Energetyki" - niebezpieczna moda wśród dzieci i młodzieży

Utworzono dnia 19.12.2022

 

            Wprawdzie temat skutków spożywania napojów energetyzujących był już poruszany w Wieściach Gminnych ale przez wzgląd na dobro naszych dzieci pozwalamy sobie na przypomnienie tego zagadnienia.

            Producenci energetyków prześcigają się w zapewnianiu nas konsumentów o niezwykłym działaniu ich produktów. Według reklamodawców mają sprawić, że konsument poczuje się wyjątkowo, a jego możliwości fizyczne i psychiczne wzrosną. Łatwość dostępu do tych specyfików jest bardzo duża, więc sięgają po nie coraz młodsi odbiorcy. W przypadku dorosłych osób wybór jest prosty, ponieważ sami decydują, czy wypić filiżankę mocnej kawy, która doda energii czy sięgnąć po taki właśnie napój. Dzieci takiego wyboru już nie mają, ponieważ rzadko rodzice pozwalają im na picie kawy. Dlaczego więc pozwalają dzieciom na spożywanie napojów energetyzujących?

czytaj dalej... na temat: "Energetyki" - niebezpieczna moda wśród dzieci i młodzieży

Konsekwencje przemocy domowej wobec dziecka

Utworzono dnia 12.09.2022

 

Przemoc a konflikt

Konflikt w relacjach międzyludzkich jest zjawiskiem naturalnym, pojawia się kiedy mamy sprzeczne cele lub interesy. Konflikt to spór pomiędzy osobami, które co do zasady są względem siebie
w równorzędnej pozycji. O przemocy z kolei mówimy wtedy, kiedy mamy do czynienia
z intencjonalnym działaniem jednej osoby wobec drugiej, która wykorzystując przewagę sił narusza prawa i dobra osobiste jednostki powodując jej cierpienie. W sytuacji przemocy mamy więc do czynienia ze sprawcą i ofiarą, z krzywdzącym i krzywdzonym. Konflikt od przemocy odróżnia więc nierównowaga sił, przy czym nie chodzi tutaj tylko o przewagę fizyczną, ale także psychiczną czy finansową. Dlatego też szczególnie narażone na doświadczanie przemocy są kobiety, dzieci, osoby starsze czy osoby
z niepełnosprawnościami.

czytaj dalej... na temat: Konsekwencje przemocy domowej wobec dziecka

BEZPIECZNE WAKACJE

Utworzono dnia 20.06.2022

Wraz z końcem roku szkolnego rozpoczynają się wyczekiwane, zwłaszcza przez najmłodszych, wakacje. Policjanci przypominają o bezpieczeństwie podczas wypoczynku na drodze, w domu oraz nad wodą.

 

            Na drodze

 

Jeśli planujemy podróż samochodem sprawdźmy wcześniej jego stan techniczny w tym posiadanie ważnego ubezpieczenia OC, badania technicznego, ustawienie świateł i wyposażenie. Obowiązkowo w aucie powinna znajdować się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy, ale warto zadbać o inne przedmioty, takie jak apteczka czy kamizelka odblaskowa. W dłuższą trasę warto wyjechać wypoczętym, najlepiej po 7 – 8 godzinnym śnie. Korzystając ze środków komunikacji publicznej zachowajmy szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok, np. na dworcach kolejowych, lotniskach, w zatłoczonych pociągach i autobusach. W trakcie podróży cenne przedmioty starajmy się trzymać przed sobą.

czytaj dalej... na temat: BEZPIECZNE WAKACJE

ZAŁĄCZNIKI:

Kalendarz

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny