Dzisiaj nikt nie ma wątpliwości na temat szkodliwości palenia papierosów. Większość ludzi słyszało o złym wpływie palenia tytoniu na nasz organizm. Zarówno palenie czynne jak i bierne niesie za sobą wiele niepożądanych skutków ubocznych. Naukowcy są w stanie wyodrębnić około 70 związków rakotwórczych występujących w papierosach. Według Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (International Agency for Research on Cancer) 16 z tych związków kwalifikuje się do grupy pierwszej, czyli takiej o udowodnionym działaniu rakotwórczym. Wiadomo również, że zawarta w papierosach nikotyna jest substancją nie tylko trującą ale również uzależniającą. Dlatego tak trudno palaczom jest rzucić ten nałóg.
czytaj dalej... na temat: E-papierosy – co wiesz na ich temat?Postęp technologiczny na przestrzeni ostatnich lat jest błyskawiczny. Ma to ogromny wpływ na życie szczególnie młodych pokoleń, zmieniając je nie do poznania. Wystarczy zapytać obecnych pięćdziesięcio- czy czterdziesto-, ba nawet trzydziestokilkulatków jak to było w czasach ich dzieciństwa. Opowieści często są trudne do zrozumienia przez przedstawicieli najmłodszych pokoleń: "Jak to, nie miałeś komputera ani nawet smartfona?!", "To nie możliwe, że były tylko dwa kanały w telewizji.", "Programy zaczynały się od 15.00?!" itd.
czytaj dalej... na temat: Normalna nienormalność?Kuratorzy sądowi realizują w środowisku swoich podopiecznych zadania związane z wykonywaniem orzeczeń sądu o charakterze wychowawczo-resocjalizacyjnym, diagnostycznym, profilaktycznym i kontrolnym. Zarówno w sprawach karnych, jak i w sprawach rodzinnych i nieletnich, rola kuratorskiej służby sądowej jest dla skutecznego wprowadzania w życie orzeczeń sądowych bardzo ważna.Kurator sądowy nie jest organem ścigania czy organem interwencyjnym. Swoje zadania wykonuje wyłącznie w oparciu o przepisy prawa, a jego obowiązki służbowe wynikają m.in. z KKW, ustawy o kuratorach sądowych oraz rozporządzeń.
czytaj dalej... na temat: Profilaktyka i przeciwdziałanie przemocy w rodzinie a rola kuratora sądowegoSłowo „uzależniony” kojarzy się przede wszystkim z człowiekiem nadużywającym alkohol. Pamiętać jednak należy, iż poza substancjami, które mogą uzależnić tj. narkotyki, alkohol, papierosy, leki, są również działania typu: hazard, zakupy, praca, komputer czy telefon, a w nich np. gry i portale społecznościowe. Mimo, iż na pierwszy rzut oka różnice w ww. formach są wielkie, schemat choroby jest dość podobny. Zaczyna się od sporadycznego, okazjonalnego stosowania danej substancji, czy wykonywania jakiejś czynności. Z czasem dochodzi do stopniowego, niekontrolowanego zwiększania częstotliwości, po przymus i silną wewnętrzną potrzebę podejmowania określonych działań. Stwierdzenie, że pije się dla przyjemności, sięga po narkotyki i dopalacze, bo jest to modne, przesiaduje przed komputerem wielu godzin z nudów lub ciekawości, często są dalekie od rzeczywistości, gdyż osoby chore piją, palą, grają, bo muszą i nie potrafią przestać. Silne pragnienie czy poczucie przymusu zażycia substancji lub wykonywania czynności są pierwszym z objawów diagnozy choroby zwanej uzależnieniem.
czytaj dalej... na temat: Choroba zwana Uzależnieniem – gdzie szukać pomocy?